+
whatsapp whatsapp whatsapp

Macaristan İthalat/İhracat Hizmetleri


Macaristan İthalat/İhracat Hizmetleri
  • Bir iş kurmak için gereken süre: 7 gün
  • Enflasyon (yıllık): 3.34%
  • Gayri safi yurtiçi hasıla: 163.46 Milyar $
  • GSYİH büyüme (yıllık): 4.58%
  • Mal ihracatı 2019: 122.18 Milyar $

Macaristan, coğrafi konumu itibarıyla Avrupa’ya ulaşımda en önemli ülkeler arasında yer alıyor. FMG-Makers.com olarak olarak, Macaristan taşımalarında her türlü yükünüzü hızlı ve güvenli bir şekilde teslimat noktasına ulaştırıyoruz. En yoğun taşıma hatlarımızın başında gelen Macaristan’a ihracat ve bu ülkeden Türkiye’ye ithalat taşımalarında uzun yıllara dayanan bir tecrübeye sahibiz. Bu sayede zamandan tasarruf sağlarken, en kaliteli şekilde hizmet verebiliyoruz. Macaristan’a parsiyel ve komple yüklerinize uygun araçlarımızla hizmet veriyor, tüm planlamalarımızı transit sürelere göre yapıyoruz.

Ekonomi Bakanlığı’nın verilerine göre ülkemizde, Haziran 2018 itibarıyla ülkemizde 81 Macaristan sermayeli firma ve 8 irtibat bürosu bulunuyor. Son 15 yıllık dönemde, Macaristan’ın Türkiye’deki doğrudan yatırımları yaklaşık 29 Milyon Dolar seviyesine ulaşmıştır. Macaristan sermayeli firmalar genellikle ticaret, turizm, enerji, kimyasal ürünler, cam ve cam ürünleri ve gıda alanlarında faaliyet göstermektedir. Türkiye’den Macaristan’a yapılan ihracatta otomobil, tekstil, eşya taşımaya mahsus motorlu araçlar, demir ve çelik eşya ürünleri ön plana çıkmaktadır. 2018 yılında Türkiye’nin Macaristan’a ihracatı 1 Milyar 156 Milyon Dolar seviyesinde gerçekleşmiştir.

Macaristan’daki doğrudan Türk yatırımları 49 Milyon Dolar seviyesine ulaşmıştır. Macaristan’da faaliyet gösteren Türk firmaları başta tekstil, inşaat malzemeleri, mücevherat ve gıda gibi alanlarda faaliyet göstermektedirler. Macaristan’dan Türkiye’ye ithalat kalemleri ise büro için malzemeler, büyükbaş hayvan, mısır, kauçuk lastik ürünleri olarak sıralanmaktadır. 2018’de Türkiye’nin Macaristan’dan ithalatı 1 Milyar 395 Milyon Dolar’dır.